Ustka

  • location_on Ustka, ul. undefined

Ustka

Położona u ujścia rzeki Słupia Ustka to portowe miasto, uzdrowisko, letnisko i siedziba władz gminnych zarazem. Kilka wieków temu Ustka była kaszubską wsią rybacką, do dziś zachowały się szachulcowe chaty rybaków i układ zabudowy średniowiecznej wsi. Portowy styl starej Ustki w dalszym ciągu odnaleźć można oglądając secesyjny budynek Urzędu Celnego, budynek z czerwonej cegły przy ul. Zaruskiego - jeden z najdawniejszych spichlerzy zbożowych, Czerwoną Szopę - starą bazę ratowników oraz spirytusownię.

Co warto zobaczyć w Ustce?MOLO

Bez wątpienia jednakże, największą ciekawostką portu są mola - zachodnie i wschodnie - które obecny kształt uzyskały na przełomie XIX i XX wieku. W dzisiejszych czasach do portu przybywają jachty, statki pasażerskie, a nawet okręty wojenne RP - albowiem w Lędowie koło Ustki umiejscowione jest Centrum Szkolenia Marynarki. W porcie odnajdziemy też wiele tawern i smażalni.

LATARNIA MORSKA (ul. Marynarki Polskiej 1, tel. 59 814 45 66)

Tutaj jest również  latarnia morska - budynek z cegły z końca XIX stulecia, przy nasadzie wschodniego falochronu. Wieża latarni morskiej ma przekrój ośmiokątny, a jej wysokość to więcej niż 21 m. Białe światło, wysyłane z latarni jest widoczne na dystans nieomalże trzydziestu kilometrów. W wakacje latarnia dostępna jest dla wczasowiczów do zwiedzania.

KĄPIELISKO USTKA 

Kąpielisko Ustka, z racji ujścia rzeczki Słupia rozdzielone jest na wschodnie i zachodnie. Główne kąpielisko zlokalizowane jest na plaży wschodniej. Plaża zabezpieczana jest przez ratowników morskich na odcinku blisko 500 m. Kąpielisko zachodnie ma jeden posterunek ratowników mniej więcej 100 metrów między molami.

PROMENADA NADMORSKA 

Co więcej na długości plaż przebiega promenada nadmorska - ukochane miejsce spacerowe kuracjuszy i turystów. W miejscowości znajdziemy również wiele pomników, a najmłodszym spośród nich jest, oddająca hołd aktorce kabaretowej i komediowej, Ławeczka Kwiatkowskiej odsłonięta 25 lipca 2012 r.

Ostatnia aktualizacja - grudzień 2018 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jezierzany.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

2 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 129 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0